Pankrotiõigus on komplitseeritud õigusvaldkond, kus pankrotiseaduse enda normid põimuvad paljude teiste õigusharude ja -instituutide normidega, nagu tsiviilkohtumenetlus, täitemenetlus, kõik eraõiguse (asjaõigus, perekonnaõigus, pärimisõigus, võlaõigus, tööõigus, ühinguõigus) osad, aga ka kriminaalmenetlus ja karistusõigus ning maksuõigus, väärteomenetlus jt avaliku õiguse valdkonnad. Kuivõrd kommentaaride koostamise eesmärk ei ole mitte üksnes pankrotiseaduse normide sisu selgitamine, vaid ka nende probleemide analüüs, mis praktikas võib tekkida, käsitletakse pankrotiseaduse enda selgitamisega seonduvalt ka nende teiste, pankrotimenetlusega haakuvate õigusvaldkondade normide kohaldamist pankrotimenetluses.
Eesmärk on olnud kommentaare kirjutada nii, et lugeja saaks siit leida võimalikult paljudel juhtudel teda huvitavatele küsimustele vastuseid. Muidugi ei ole võimalik kommentaaride koostamisel ette näha kõiki võimalikke elujuhtumeid, ka ei ole kommentaaride autoritel alati pakkuda keeruliste probleemide puhul üheseid lahendusi. Samas on analüüsitud kõiki olulisemaid Riigikohtu lahendeid pankrotiasjades ja ringkonnakohtute lahendeid, eelkõige teemade puhul, kus Riigikohtusse pöörduda ei saa.
Kommentaarid on mõeldud kohtunikele, pankrotihalduritele, advokaatidele, aga samuti kõigile teistele, kes osalevad pankrotimenetlustes või tunnevad huvi pankrotiõiguse vastu. Ühtlasi saavad kommentaarid olla allikmaterjalideks õigusteadlastele ning õppematerjalideks maksejõuetusõigust õppivatele üliõpilastele.
Kommentaaride suurest mahust tingituna ilmuvad need kahes osas, kahe raamatuna. Käesolev, teine raamat hõlmab 5.–13. peatükki: nõuded pankrotimenetluses (5.ptk), pankrotivara moodustamine (6.ptk), pankrotivara valitsemine (7.ptk), pankrotivara müük (8.ptk), väljamaksed pankrotivarast (9.ptk), pankrotimenetluse lõppemine (10.ptk), kompromiss (12.ptk), maksejõuetuse teenistus (121.ptk), seaduse rakendamine (13.ptk). Kommentaaride koostamisel on aluseks võetud pankrotiseadus, samuti teised kasutatud seadused ning kohtulahendid seisuga 1. juuli 2024.
Pankrotiseaduse kommentaaride esmakordne koostamine on olnud mahukas ja aeganõudev töö. Koostajad tänavad kõiki autoreid, aga ka neid, kes on hea nõu või abistava tööga kaasa aidanud kommentaaride valmimisele: Piia Adams, Reinhard Bork, Merle Erikson, Maiken-Stina Kasmi, Uku Kull, Villu Kõve, Stephan Madaus, Kaupo Paal, Helmut Pikmets, Maarja Roht, Madis Saar, Birgit Saluotsa, Juhan Sarv, Marek Soomaa, Tambet Tampuu, Urmas Volens, Liisi Vuntus ning Tartu Ringkonnakohtu tsiviilkolleegiumi kohtunikud. Eriline tänu kuulub Sirje Taelale, kelle panus lisaks 7. peatüki kommentaaride kirjutamisele on olnud märkimisväärne kogu kommentaaride käsikirja valmimisel.
Täname Pühajärve puhkekeskust, kus veetsime mitme aasta jooksul palju päevi meeldivas töökeskkonnas.
Täname eduka koostöö eest kirjastust Juura ja õigusteadusdoktor Peep Pruksi.
Tartus 1. juulil 2024
Paul Varul
Anto Kasak
Kersti Kerstna-Vaks
Tarmo Peterson
Toomas Saarma
Peeter Viirsalu
Annemari Õunpuu
Lehekülgede arv: 752