Eesti esimene pankrotiseadus jõustus 1. septembril 1992. Pärast seda on pankrotiseadust olulisel määral täiendatud ja parandatud. Esimesed olulised parandused tehti juba 1996. aastal, 01.01.2004 kehtestati uus pankrotiseadus, mis kujutab endast 1992. aasta seaduse täiendatud versiooni. Olulised parandused tehti veel 2009. aastal ja viimane suurem revisjon viidi läbi aastatel 2020‒2022. Nii on tegemist pankrotiseaduse 30-aastase ajalooga, kus nullist alustades on jõutud nüüdisaegse hea kvaliteediga seaduseni. Samal ajal on Eestis koos pankrotiseadusega välja arendatud maksejõuetusõigus laiemalt, sest pankrotiseaduse kõrval kehtib alates 26.12.2008 saneerimisseadus, mida 2021. aastal oluliselt täiustati, perioodil 05.04.2011‒01.07.2022 kehtis võlgade ümberkujundamise ja võlakaitse seadus, mis alates 01.07.2022 on hõlmatud füüsilise isiku maksejõuetuse seadusega. Seega saame järeldada, et ajavahemikul 01.09.1992‒01.07.2022 on Eestis loodud maksejõuetusõiguse hea baas vajalike seaduste näol.
Aeg pankrotiseaduse kommentaaride koostamise jaoks oli saanud küpseks pärast viimast pankrotiseaduse revisjoni – pankrotiseadust ennast oli piisavalt täiustatud, olemas oli nii ulatuslik kohtupraktika kui pankrotimenetluste läbiviimise praktika ning teatud ulatuses ka erialane kirjandus.
Kommentaarides ei ole piirdutud üksnes seaduse selgitamisega, vaid on püütud anda lahendusi praktikas tekkinud või tekkida võivatele probleemidele. Analüüsitud on kõiki olulisemaid Riigikohtu lahendeid pankrotiasjades, aga ka ringkonnakohtute lahendeid, eelkõige teemade puhul, kus Riigikohtusse pöörduda ei saa. Kommentaarid on mõeldud kohtunikele, pankrotihalduritele, advokaatidele, aga ka kõigile teistele, kes osalevad pankrotimenetlustes või tunnevad huvi pankrotiõiguse vastu. Ühtlasi saavad kommentaarid olla allikmaterjalideks õigusteadlastele ning õppematerjalideks maksejõuetusõigust õppivatele üliõpilastele.
Pankrotimenetluses tulevad lisaks pankrotiseadusele kohaldamisele paljud teised seadused, eelkõige tsiviilkohtumenetluse seadustik, täitemenetluse seadustik, asjaõigusseadus, võlaõigusseadus, perekonnaseadus, pärimisseadus, äriseadustik jt. Kommentaarides on selgitatud lisaks pankrotiseaduse normide omavahelistele seostele ka nimetatud teiste seaduse sätete seoseid pankrotiseadusega. Oluliseks valdkonnaks on piiriülene maksejõuetusmenetlus. Kuna piiriülese maksejõuetusõiguse kohta käiv EL 2015. aasta määrus on Eestis otsekohaldatav ning määrus ise on seetõttu Eesti õigussüsteemi osa, siis määruse norme üldjuhul ei ole pankrotiseadusesse üle võetud või on seda tehtud väga piiratult. Siiski on kommentaarides antud määrusest üldine ülevaade, mis peaks kaasa aitama määruse sisu mõistmisele ning nõuetekohasele kohaldamisele.
Kommentaaride suurest mahust tingituna ilmuvad need kahes osas, kahe raamatuna. Käesolev, esimene raamat hõlmab 1.–4. peatükki: üldsätted (1.ptk), ajutise halduri nimetamine ja pankroti väljakuulutamine (2.ptk), pankrotimenetluse organid (3.ptk) ning võlgniku õigused ja kohustused (4.ptk). Ülejäänud peatükkide kommentaarid on teises raamatus. Kommentaaride koostamisel on aluseks võetud pankrotiseadus, samuti teised kasutatud seadused ning kohtulahendid seisuga 1. juuli 2024.
Pankrotiseaduse kommentaaride esmakordne koostamine on olnud mahukas ja aeganõudev töö. Koostajad tänavad kõiki autoreid, aga ka neid, kes on hea nõu või abistava tööga kaasa aidanud kommentaaride valmimisele: Piia Adams, Reinhard Bork, Merle Erikson, Maiken-Stina Kasmi, Uku Kull, Villu Kõve, Stephan Madaus, Kaupo Paal, Helmut Pikmets, Maarja Roht, Madis Saar, Birgit Saluotsa, Juhan Sarv, Marek Soomaa, Tambet Tampuu, Urmas Volens, Liisi Vuntus ning Tartu Ringkonnakohtu tsiviilkolleegiumi kohtunikud. Eriline tänu kuulub Sirje Taelale, kelle panus lisaks 7. peatüki kommentaaride kirjutamisele on olnud märkimisväärne kogu kommentaaride käsikirja valmimisel.
Täname Pühajärve puhkekeskust, kus veetsime mitme aasta jooksul palju päevi meeldivas töökeskkonnas.
Täname eduka koostöö eest kirjastust Juura ja õigusteadusdoktor Peep Pruksi.
Tartus 1. juulil 2024
Paul Varul
Anto Kasak
Kersti Kerstna-Vaks
Tarmo Peterson
Toomas Saarma
Peeter Viirsalu
Annemari Õunpuu
Lehekülgede arv: 960